site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

Welcome to MMA Total Combat

Peter McQueen

- 8th Dan Black Belt Ju Jitsu
- Over 45yrs MA experience
- Founder / Promoter

MMA Total Combat 75

Total Combat returns to Spennymoor L.C Feb 17th 2018, This is one of our strongest events to date with 10 Title fights, Paul Elliott puts his British Pro H/W Title on the line against a strong opponent Chopper Painter, Jamie Cowlam v Justin Dee for the UAR L/W English Title, Will Waterson v James Marley for the UAR W/W British Title, Macauley Peckitt v Reece Drummond for the UAR F/W British Title. Shaun Mullen v George Tyson Wilson for the K1 L/W British Tile, plus many more excellent confirmed fights.
Get your tickets now!

Get MMA Total Combat 74 DVD OUT NOW! 

MMA Total Combat Newsletter

Buy Tiles

Future Event Dates

DATES FOR TOTAL COMBAT EVENTS
EventDateVenue
MMA Total Combat 75Saturday 17th February 2018Spennymoor Leisure Centre Durham
MMA Total Combat 76Saturday 12th May 2018Spennymoor Leisure Centre Durham
MMA Total Combat 77Saturday 18th August 2018Spennymoor Leisure Centre Durham
MMA Total Combat 78Saturday 10th November 2018Spennymoor Leisure Centre Durham


Follow us on Facebook Follow us on Twitter www.cash4phone.co.uk Compare Mobile Phone Recycling

MMA Total Combat 75 Fight Card

 
24
 
Paul Elliott
vs
John Chopper Painter
Paul Elliott
 
John Chopper Painter
Middlesbrough Ju Jitsu and Vale Tudo Club
Coventry Redneck Mayhem
Heavyweight
 
23
 
Luke Morton
vs
Ernest Williams
Luke Morton
 
Ernest Williams
Wolverhampton Independent
London Independent
Heavyweight
 
22
 
Will Waterson
vs
James Marley
Will Waterson
 
James Marley
Darlington Team Hanuman
Bishop Auckland SBG
Welterweight
 
21
 
Przemeck Borowiec
vs
Justin Dee
Przemeck Borowiec
 
Justin Dee
Hull Fight Ministry
Sunderland Spartan Gym
Lightweight
 
20
 
Daryll Hall
vs
Steven Buxton
Daryll Hall
 
Steven Buxton
Durham The Unity Gym
Felling BadboyTraining Academy
Light Heavyweight
 
19
 
Lemi San Gezer
vs
Ashley Gibson
Lemi San Gezer
 
Ashley Gibson
Hull Independent
Halifax Workout Warehouse
Middleweight
 
18
 
Paul Hartburn
vs
Fran Hodkinson
Paul Hartburn
 
Fran Hodkinson
Sunderland TFT
carlisle independent
Featherweight
 
17
 
Macauley Peckitt
vs
Reece Drummond
Macauley Peckitt
 
Reece Drummond
Middlesbrough Ju Jitsu and Vale Tudo Club
Chester-Le-Street Team CLS
Featherweight
 
16
 
Ian Robinson
vs
Luke Dixon
Ian Robinson
 
Luke Dixon
Darlington Team Tu Nova
Manchester NGG
Lightweight
 
15
 
Joe Seager
vs
Chris Green
Joe Seager
 
Chris Green
Newcastle MASAC Gym Annfield Plain
carlisle independent
Featherweight
 
14
 
Sam Mccluskey
vs
Paul Corrie
Sam Mccluskey
 
Paul Corrie
Sunderland Spartan Gym
carlisle independent
Lightweight
 
13
 
Shay  Smith
vs
Jonny McGee
Shay Smith
 
Jonny McGee
Ferryhill Independent
Bishop Auckland Independent
Middleweight
 
12
 
Ryan Kirton
vs
John Thompson
Ryan Kirton
 
John Thompson
Sunderland Spartan Gym
Glasgow Independent
Lightweight
 
11
 
Dec Allison
vs
Glen Jardine
Dec Allison
 
Glen Jardine
Chester-Le-Street Team CLS
Bishop Auckland SBG
Lightweight
 
10
 
Ian Thirlaway
vs
Jason Kenny
Ian Thirlaway
 
Jason Kenny
Sunderland Spartan Gym
Spennymoor Independent
Lightweight
 
9
 
Antony Craney
vs
George Staines
Antony Craney
 
George Staines
Chester-Le-Street Team CLS
Hull Fight Ministry
Featherweight
 
8
 
Alan Lamb
vs
Rick Brettell
Alan Lamb
 
Rick Brettell
South Hetton Independent
Dudley Team Jam
Welterweight
 
7
 
Dan Minns
vs
Michael Douglas
Dan Minns
 
Michael Douglas
Crook Shogun MMA
Newcastle Independent
Featherweight
 
6
 
Shaun Mullen
vs
George Tyson Wilson
Shaun Mullen
 
George Tyson Wilson
Durham Craigstyle Fighting System
Hull Fight Ministry
Lightweight
 
5
 
Danny Johnson
vs
James Mcnulty
Danny Johnson
 
James Mcnulty
Sunderland TFT
Newcastle Independent
Bantamweight
 
4
 
Brad Tarren
vs
Lee Snowden
Brad Tarren
 
Lee Snowden
Felling BadboyTraining Academy
Hull Independent
Light Heavyweight
 
3
 
Liam Quinn
vs
Piotr Hajduk
Liam Quinn
 
Piotr Hajduk
Bishop Auckland SBG
Felling BadboyTraining Academy
Welterweight
 
2
 
Aaron Morris
vs
Ashley Gibson
Aaron Morris
 
Ashley Gibson
Durham Bearpark Boxing Club
Halifax Club Warehouse
Middleweight
 
1
 
Nicholas  Mitchell
vs
Sean Mcmahon
Nicholas Mitchell
 
Sean Mcmahon
Hull Independent
Glasgow Independent
Bantamweight