site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

> MMA Total Combat 70 <

Poster

On 12-11-2016.....

Total Combat returns to Spennymoor L.C November 12th 2016, This is one of our strongest events to date with 10 Title fights, A very strong team From France to test our fighters from Britain from very experienced to up & coming fighters could be the world Champions of the future.

Amateur

 
1
 
Stephen Tighe (L)
vs
Cam Harrop (W)
Roker Rough House MMA & Boxing Club
Newton Aycliffe Viper MMA
Flyweight
Fight Time: Round: 3, 3 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision

K1

 
2
 
Shay Smith (W)
vs
Jason Kenny (L)
Ferryhill Shogun MMA Club
Spennymoor Independent
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 33 secs
Ended: K.O.

Semi-Pro

 
3
 
Kurt Tweedy (L)
vs
Joe Larkin (W)
Ferryhill Shogun MMA Club
Darlington Team Hanuman MMA
Bantamweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 52 secs
Ended: Guillotine Choke
 
4
 
Dan Spender (L)
vs
Rob Westmoreland (W)
Ferryhill Shogun MMA Club
Newton Aycliffe Viper MMA
Lightweight
Fight Time: Round: 3, 1 mins 55 secs
Ended: Rear Naked Choke
 
5
 
Jordan Wilson (L)
vs
Paul Blenkinsop (W)
Sunderland Team Fightpit
Darlington Team Hanuman MMA
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 9 secs
Ended: Knock Out
 
6
 
Sean Elliott (L)
vs
Jonny Plimmer (W)
Spennymoor Independent
Carlisle Radgie Rollers
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 58 secs
Ended: Triangle Choke
 
7
 
Scott Brown (W)
vs
Jamie Cowlam (L)
Sunderland Team Fightpit
Darlington Hanuman MMA
Welterweight
Fight Time: Round: 3, 0 mins 36 secs
Ended: Guillotine Choke
 
8
 
Alan Lamb (L)
vs
Paul Corrie (W)
South Hetton Independent
carlisle independent
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 59 secs
Ended: Rear Naked Choke
 
10
 
Bartek Kepczyk (W)
vs
James Setchell (L)
Sunderland Team Fightpit
Spennymoor Independent
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 1 secs
Ended: Triangle Choke

UAR

 
9
 
Kennedy Freeman (W)
vs
Florence Hoarau (L)
Stanley Machine MMA
France Team Kamikaz 974
Flyweight
Fight Time: Round: 3, 3 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
13
 
Conner Palmer (W)
vs
Lewis Gallant (L)
Willington Iron Fist MMA
Willington Independent
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 29 secs
Ended: T.K.O.

Pro

 
11
 
Connor Goodfellow (W)
vs
Ernest Williams (L)
Jarrow Core MMA Club
London Independent
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 34 secs
Ended: T.K.O.
 
12
 
Chris Bungard (W)
vs
Gael Damour (L)
Scottish Hit Squad
Paris Moring Team France
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 43 secs
Ended: Arm Triangle
 
14
 
Dave Wilson (W)
vs
Brice Robert (L)
Jarrow Core MMA Club
Paris Moring Team France
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 19 secs
Ended: T.K.O.