site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

> MMA Total Combat 71 <

Poster

On 11-02-2017.....

Total Combat returns to Spennymoor L.C February 11th 2017, This is one of our strongest events to date with 4 European Titles & 8 British Titles fights on the line.

Amateur

 
1
 
Tyler Mckenzie (L)
vs
Bradley Cooke (W)
Durham The Unity Gym
Newton Aycliffe Viper MMA
Bantamweight
Fight Time: Round: 2, 2 mins 46 secs
Ended: Triangle Choke

Cage Boxing

 
4
 
Aaron Morris (W)
vs
Seattle Best (L)
Newcastle Bear Park Boxing Club
Halifax Independent
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 45 secs
Ended: Referee Stoppage
 
5
 
Christine Hubber (W)
vs
Carly Mackenzie (L)
Durham The Unity Gym
York Big Baps Boxing
Bantamweight
Fight Time: Round: 3, 2 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
8
 
Nicola Cammock (W)
vs
Chelsea Jones (L)
Durham The Unity Gym
Stockport Boxing Club
Lightweight
Fight Time: Round: 4, 2 mins 0 secs
Ended: Split Decision
 
13
 
Tom Heilbron (W)
vs
John Spencer (L)
Durham The Unity Gym
Manchester / Newcasstle Reps Gym
Lightweight
Fight Time: Round: 4, 2 mins 0 secs
Ended: Split Decision
 
15
 
Danny Field (L)
vs
Lewis Smith (W)
Durham The Unity Gym
Manchester Streets Fight Club
Lightweight
Fight Time: Round: 4, 2 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision

K1

 
16
 
Anthony Jefferson (W)
vs
Ernest Williams (L)
Jarrow Core MMA Club
London Independent
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 34 secs
Ended: Knock Out

Semi-Pro

 
3
 
Shay Smith (W)
vs
Stuart Walker (L)
Ferryhill Shogun MMA Club
Bishop Auckland Northeast Fight Star
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 17 secs
Ended: Guillotine Choke
 
6
 
David Carr (W)
vs
Paul Corrie (L)
Kirkmerrington MMA Club
carlisle independent
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 35 secs
Ended: Guillotine Choke
 
7
 
Jamie Cowlam (W)
vs
Jason Kenny (L)
Darlington Team Hanuman MMA
Spennymoor Independent
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 15 secs
Ended: Rear Naked Choke
 
10
 
Paul Blenkinsop (W)
vs
Jack Scott (L)
Darlington Hanuman MMA
Newcastle Team Reps
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 48 secs
Ended: Triangle Choke
 
12
 
Rossi Coulson (L)
vs
Pawel Motyka (W)
Sunderland Marine House
Scarborough MMA Club
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 7 secs
Ended: T.K.O.
 
14
 
Danny Barnes (W)
vs
Wes Oneill (L)
Willington Iron Fist MMA
Halifax Exile Freedom Fighters
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 35 secs
Ended: Choke

UAR

 
2
 
Macauley Peckitt (W)
vs
James Mcnulty (L)
Middlesbrough Ju Jitsu and Vale Tudo Club
Newcastle Independent
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 37 secs
Ended: T.K.O.
 
9
 
James Summerson (W)
vs
Shaun Stoom Avery (L)
Durham The Unity Gym
North Shields Tempest
Featherweight
Fight Time: Round: 3, 3 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
11
 
Conner Palmer (W)
vs
Will Cairns (L)
Willington Iron Fist MMA
Stockport Independent
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 36 secs
Ended: Knee bar
 
17
 
Anthony Mace (W)
vs
Reece Street (L)
Durham The Unity Gym
Manchester Streets Fight Club
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 7 secs
Ended: T.K.O.