site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

> MMA Total Combat 72 <

Poster

On 13-05-2017.....

Total Combat returns to Spennymoor L.C May 13th 2017, This is one of our strongest events to date with 10 Title fights, Dave Wilson last ever fight puts his European Pro H/W Title on the line against a strong opponent Chopper Painter, Connor Goodfellow v Kristen Bircher English H/W Pro Title, Paul Blenkinsop v Grant Gaunt British UAR L/W Title, Bartek Kepczyk v Will Cairns British Semi L/W Title, Tom Heilbron v Wayne Carrick British Cage Boxing L/W Title, Shay Smith v Ashley Gibson British K1 M/W Title, Lemi San-Gezer v Jack Scott Semi M/W Title, plus many more exciting match ups.

Amateur

 
1
 
Tyler Mckenzie (L)
vs
Cam Harrop (W)
Durham The Unity Gym
Newton Aycliffe Viper MMA
Flyweight
Fight Time: Round: 3, 0 mins 0 secs
Ended: Split Decision

Cage Boxing

 
5
 
Kye Maddison (W)
vs
Peter Gillespie (L)
Durham The Unity Gym
Glasgow Independent
Featherweight
Fight Time: Round: 3, 0 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
7
 
Carl Thomas (W)
vs
Brad Beneke (L)
Durham The Unity Gym
York Big Baps Boxing
Light Heavyweight
Fight Time: Round: 3, 0 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
10
 
John Dixon (W)
vs
Will Cairns (L)
Durham The Unity Gym
Stockport Independent
Lightweight
Fight Time: Round: 3, 0 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
17
 
Tom Heilbron (W)
vs
Wayne Carrick (L)
Durham The Unity Gym
Darlington PDKM
Lightweight
Fight Time: Round: 3, 0 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision

K1

 
3
 
Shay Smith (W)
vs
Ashley Gibson (L)
Ferryhill Independent
Halifax Club Warehouse
Middleweight
Fight Time: Round: 3, 1 mins 2 secs
Ended: T.K.O

Semi-Pro

 
2
 
Joe Larkin (W)
vs
James Mcnulty (L)
Darlington Team Hanuman MMA
Newcastle Independent
Bantamweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 19 secs
Ended: T.K.O
 
6
 
Jamie Cowlam (W)
vs
Tom Briggs (L)
Darlington Team Hanuman MMA
Salford Independent
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 28 secs
Ended: Arm Triangle
 
9
 
Shaun Mullen (W)
vs
Matthew Ryan (L)
Willington Iron Fist MMA
Wiltshire Independent
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 37 secs
Ended: T.K.O
 
14
 
Lemi San Gezer (W)
vs
Jack Scott (L)
Hull Independent
Newcastle Ferryman Gym
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 37 secs
Ended: Guillotine Choke
 
15
 
Scott Brown (W)
vs
Pawel Motyka (L)
Sunderland Team Fightpit
Scarborough MMA Club
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 14 secs
Ended: Guillotine Choke
 
16
 
Jason Holmes (W)
vs
Ashley Gibson (L)
Middlesbrough Ju Jitsu and Vale Tudo Club
Halifax Club Warehouse
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 56 secs
Ended: Armbar

UAR

 
4
 
Aaron Morris (W)
vs
Kieran Little (L)
Newcastle Bear Park Boxing Club
Halifax Independent
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 29 secs
Ended: T.K.O
 
8
 
Brad Tarren (W)
vs
Jack Scott (L)
Felling Badboy Club
Newcastle Ferryman Gym
Light Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 1 secs
Ended: Rear Naked Choke
 
11
 
Kyle Spender (L)
vs
Sam Munro (W)
Darlington Evolution MMA
Felling Badboy Club
Welterweight
Fight Time: Round: 3, 0 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
12
 
Macauley Peckitt (W)
vs
Jason Kenny (L)
Middlesbrough Ju Jitsu and Vale Tudo Club
Spennymoor Independent
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 14 secs
Ended: T.K.O
 
13
 
Paul Elliott (W)
vs
Will Cairns (L)
Middlesbrough Ju Jitsu and Vale Tudo Club
Stockport Independent
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 20 secs
Ended: T.K.O
 
18
 
Paul Blenkinsop (L)
vs
Grant Gaunt (W)
Darlington Team Hanuman MMA
Sunderland Team Fightpit
Welterweight
Fight Time: Round: 3, 0 mins 0 secs
Ended: Split Decision