site map | links | contact us

Home Events Tickets Sponsorship Class Rules Champions Cage Hire Store

> MMA Total Combat 73 <

Poster

On 09-09-2017.....

Total Combat returns to Spennymoor L.C September 9th 2017. This is one of our strongest events to date with 7 Title fights.

Cage Boxing

 
1
 
Billy Jo Clarkson (W)
vs
Sara Smith (L)
Durham The Unity Gym
Manchester Unit Fitness
Flyweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 20 secs
Ended: T.K.O.
 
4
 
Shay Smith (W)
vs
Carl Davis (L)
Ferryhill Independent
Newcastle Independent
Middleweight
Fight Time: Round: 3, 2 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
6
 
Shane Bowmer (L)
vs
Danial Oliver (W)
Ferryhill Boxing Club
Darlington Independent
Lightweight
Fight Time: Round: 2, 1 mins 33 secs
Ended: KO
 
8
 
Jay Wilson (W)
vs
Wayne Oneill (L)
Durham The Unity Gym
Blackpool Independent
Middleweight
Fight Time: Round: 2, 0 mins 25 secs
Ended: KO
 
10
 
Tom Heilbron (W)
vs
Gary Smith (L)
Durham The Unity Gym
Liverpool Independent
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 20 secs
Ended: KO

Semi-Pro

 
3
 
Bartek Kepczyk (W)
vs
Joe Seager (L)
Sunderland Team Fightpit
Newcastle MASAC Gym Annfield Plain
Lightweight
Fight Time: Round: 2, 3 mins 58 secs
Ended: T.K.O.
 
12
 
James Marley (W)
vs
Ian Wilkinson (L)
Bishop Auckland Grants MMA / SGB
Aiskew Progressive M A
Welterweight
Fight Time: Round: 3, 4 mins 0 secs
Ended: Unanimous Decision
 
13
 
Will Waterson (W)
vs
Piotr Hadjduk (L)
Darlington Team Hanuman
Felling Badboy Club
Welterweight
Fight Time: Round: 2, 0 mins 52 secs
Ended: Arm Triangle
 
19
 
Jason Holmes (W)
vs
Martin Brown (L)
Middlesbrough Ju Jitsu and Vale Tudo Club
Northumberland Independent
Heavyweight
Fight Time: Round: 2, 2 mins 30 secs
Ended: Armbar

UAR

 
2
 
Aaron Morris (W)
vs
Jack Scott (L)
Durham Bearpark Boxing Club
Newcastle Team Scott
Middleweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 8 secs
Ended: T.K.O.
 
5
 
Ryan Garrett (W)
vs
James Mcnulty (L)
Middlesbrough Ju Jitsu Club
Newcastle Independent
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 35 secs
Ended: T.K.O.
 
9
 
Justin Dee (W)
vs
Lewis Gallant (L)
Sunderland Spartan Gym
Wiltshire Independent
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 2 secs
Ended: T.K.O.
 
11
 
John Gray (W)
vs
Jason Kenny (L)
Felling Badboy Club
Spennymoor Independent
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 34 secs
Ended: T.K.O.
 
14
 
Macauley Peckitt (W)
vs
Jack Parker (L)
Middlesbrough Ju Jitsu and Vale Tudo Club
Newton Aycliffe Viper MMA
Featherweight
Fight Time: Round: 1, 1 mins 31 secs
Ended: Rear Naked Choke
 
15
 
Joe Calboutin (W)
vs
Lewis Loftus (L)
Felling Badboy Club
Blackpool Lions Den
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 20 secs
Ended: T.K.O.
 
16
 
Kali Chaterjee (L)
vs
Paul Elliott (W)
Sunderland Spartan Gym
Middlesbrough Ju Jitsu and Vale Tudo Club
Heavyweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 17 secs
Ended: KO
 
17
 
Sam Bird (W)
vs
Nathan Aldus (L)
Felling Badboy Club
South Shields MMA
Bantamweight
Fight Time: Round: 1, 2 mins 22 secs
Ended: Triangle Choke
 
18
 
Callum Laskey (L)
vs
Rob Harriman (W)
Felling Badboy Club
Newton Aycliffe Viper MMA
Lightweight
Fight Time: Round: 1, 0 mins 58 secs
Ended: Guillotine Choke

Pro

 
7
 
Adam Colquhoun (W)
vs
Jack Scott (L)
Newbiggin Thai Fighters
Newcastle Team Scott
Welterweight
Fight Time: Round: 1, 3 mins 16 secs
Ended: Guillotine Choke